Storożyniec – miasto na Bukowinie, centrum rejonu Storożynieckiego, położone u podnóża Karpat nad rzeką Siret, na granicy rumuńsko-ukraińskiej.
Powierzchnia: 5082 hektarów
Liczba mieszkańców: ok. 15 tys.
Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1448 r. W 2005 ludność miasta liczyła 14 700 osób.
Rejon Storożyniecki — rejon w południowo-zachodniej części obwodu Czerniowieckiego, miasto leży w podgórnej części Karpatów.
Ogólna powierzchnia terytorium rejonu stanowi 1160 km².
Ludność rejonu – 98 tysięcy osób. W tym:
- Ukraińcy — 59,6%
- Rumuni — 36,8%
- Polacy — 1,5%
- Rosjanie — 1,4%
- Mołdawianie — 0,3%
Turystyczne miejsca
Storożyniecki rejon to miejscowość która ma czym przyciągnąć turystów. Zachowały się tzw. "Pańskie Pałace" z XVIII – i początku XX wieku. Pałac baronów Orensztajnów (zbudowany w 1912), obecnie znajduje się w nim technikum leśniczej straży Storożynieckiej oraz Pałac Mikuli-Wołczyńskich (XIX w.) we wsi Budyniec.
Kościoły i klasztory
Na terytorium rejonu zbudowano cerkwie prawosławne, kościoły Rzymsko-katolickie, synagogi (w tym momencie nieczynne).
Pierwszą i największą cerkwią jest Cerkiew św. Grzegora, zbudowana w 1829 r.
Drewniany Kościół Rzymsko-katolicki p.w. św. Anny powstał w roku 1857 r. natomiast w latach 1865 – 1870 w miejscu drewnianej kaplicy, został wybudowany murowany kościół.
Na terenie rejonu działają 2 klasztory:
- Klasztor Świętych Kobiet który znajduje się we wsi Górne Piotrowce.
- Klasztor św. Jana Męczennika Suczawskiego w Krasnoilsku.
Oprócz architektonicznych zabytków, nasz rejon szczyci się prawdziwym bogactwem przyrody naturalnej i niesamowitymi widokami.
Dumą naszego miasta jest Storożyniecki dendropark powstały w 1912 roku – jest to park dendrologiczny, w którym znajdują się pamiątki przyrody o ogólnopaństwowym znaczeniu.
W parku można podziwiać tysiące różnych rodzajów drzew i krzewów z całego świata. Większość z nich to rośliny egzotyczne.
W rejonie Storożyńca funkcjonuje kilka kompleksów Hotelowo - Restauracyjnych gdzie w ciągu roku odbywają się różne imprezy o charakterze kulturalnym.
Z różnych zakątków Ukrainy i z zagranicy co roku 14 stycznia do Krasnoilska przyjeżdżają turyści aby zobaczyć tzw. Krasnoilską malankę - festiwal maskarad, podczas którego tamtejsi mieszkańcy przebierają się w różnego rodzaju stroje i przechodzą paradą przez całą wieś.
Z nastaniem wiosny w górskich wioskach świętują tzw. wyjście na połoninę czyli na hale – dzień, kiedy pasterze wyprowadzają swoje trzody na pastwiska w góry i świętują tam festiwal soku brzozowego.
Również popularne jest święto – „Wyszywanki", podczas którego miejscowi mieszkańcy ubierają się w tradycyjne stroje ludowe, stroje swoich dziadków i pradziadków. Ostatnimi czasy zostało wprowadzone Święto Kultur Narodowych, podczas którego polacy, rumuni i ukraińcy mieszkający na terenie Storożyńca, prezentują swoją kulturę, tradycje, pieśni, tańce oraz tradycyjną kuchnie.
Polacy na Bukowinie
Pierwsi Polacy – kilka rodzin górali Czadecckich przybyło do kraju w 1803 roku do miejscowości Stara Huta aktualnie Krasnoszora.
W 1910 roku polskie rodziny ze wsi Sołoniec (Rumunia) osiedliły się 15 km od Storożyńca we wsi Dolne Piotrowce. Do miejscowości Sołoniec polacy przybyli w 1834 z Beskidów. Na dzień dzisiejszy rodziny, które zajmują 1,5 % miejscowej ludności, mieszkają w Storożyńcu, Pance, Dawidenach i innych miejscowościach.
Polskie rodziny są wyznania Rzymsko - katolickiego. W rejonie znajduje się 9 kościołów i kaplic, w których odbywają się msze święte w języku polskim.
Na terenie działają 4 organizacje kulturalne między innymi Towarzystwo Kultury Polskiej im. A. Mickiewicza w Storożyńcu, w Pance, w Dolnych Piotrowcach, Towarzystwo Kultury Polskiej im. Jana Pawła II w Starej Hucie.
Działają także aktywnie 2 zespoły folklorystyczne: „Wianeczek” w Dolnych Piotrowcach i dziecięcy zespół pieśni i tańca „Dolinianka” w Starej Hucie.