Umowa partnerska podpisana 5 września 2008r. w Andrychowie.
Priverno to miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Lacjum, w prowincji Latina.
Gminę zamieszkuje ok. 13 tys. osób, 234,4 os./km².
Priverno jest położone pomiędzy Apeninami a Morzem Tyrreńskim. Miasto oddalone jest 60 km na południe od Rzymu. Przebiega tędy magistrala kolejowa łącząca Rzym z Neapolem. Początki rzymskiego miasteczka sięgają IV w. p.n.e., osada została zniszczona przez atak Saracenów w IX w.n.e. Do 1870 roku Priverno należało do Państwa Kościelnego. Obecnie Priverno jest turystycznym miastem, wspaniałym miejscem wypoczynku dla mieszkańców m.in. Rzymu. Położone jest na malowniczym wzgórzu, wąskie uliczki, kręte schody, pozostałości po hellenistycznej epoce, bogata architektura budynków oraz liczne kościoły.
Współpraca Andrychowa i Priverno została zapoczątkowana we wrześniu 2005 r. roku.
Spotkanie w Priverno – marzec 2006 r.
Wspólnie podejmowane inicjatywy i spotkania delegacji obu miast doprowadziły do podpisania we wrześniu 2008 roku Umowy Partnerskiej.
Przedstawiciele Priverno w związku z uroczystością otwarcia nowego stadionu sportowego „Antonio Palluzzi” zaprosili drużyny piłkarskie miast zaprzyjaźnionych Andrychowa i Breclavia, aby zagrały mecz piłki nożnej.
W sobotę 2 czerwca i niedzielę 3 czerwca 2007r. spotkały się następujące drużyny piłkarskie: TJ SOKOL BRECLAV (Republika Czeska), FC BESKID ANDRYCHÓW (Polska), Priverno CALCIO oraz C.L PRIVERNO CALCIO (Włochy).
W marcu 2008 r. na zaproszenie Burmistrza Priverno, delegacja z Andrychowa wzięła udział w uroczystościach ku czci św. Tomasza z Akwinu. Najważniejszym wydarzeniem spotkania było podpisanie Porozumienia o partnerstwie i przyjaźni pomiędzy Andrychowem i Priverno (6. marca). W sali konferencyjnej kompleksu klasztornego w Fossanova zorganizowano również debatę z udziałem czołowych włoskich polityków na temat problemów jednoczącej się Europy. W części roboczej odbyły się m.in. warsztaty oświatowe, a efektem tych rozmów była wymiana młodzieży.
Opactwo w Fossanova
Historia Fossanowy sięga swoimi korzeniami czasów imperium rzymskiego.
W przeszłości było to przede wszystkim znane i cenione centrum duchowości i nauki. Do Fossanowy przybywali z wizytą kardynałowie i papieże (ołtarz kościoła został konsekrowany w 1208 r. przez papieża Innocentego III), to tutaj w 1274 r. zmarł św. Tomasz z Akwinu, najwybitniejszy przedstawiciel średniowiecznej myśli i jeden z największych geniuszy w historii chrześcijaństwa. W maju 2005 r. pielgrzymował do Fossanova, wraz z grupą swoich współpracowników, ówczesny prefekt Kongregacji ds. Doktryny Wiary kard. Joseph Ratzinger, obecny papież Benedykt XVI.
Dzisiaj opactwo jest powierzone franciszkanom, którzy są obecni od 1932. Często staje się miejscem szeroko pojętej promocji kulturalnej. Wspólnota franciszkańska uczestniczy aktywnie w organizacji tych wydarzeń we współpracy z naczelnym organem Odnowy Zabytków prowincji Lazio, oraz z burmistrzem pobliskiego Priverno i obecnymi właścicielami opactwa. Dzięki tej ciągłości wiary, kultury i historii, opactwo w Fossanowie jest dzisiaj fascynującym miejscem, gdzie każdy może odnaleźć w harmonii ducha, sztuki i tradycji, odpoczynek od frenetycznego stylu życia współczesnego społeczeństwa.