Gmina Andrychów realizuje projekt „Ku nowej Europie – różnorodność akceleratorem postępu”.
W dniach 22 lipca – 25 lipca 2015r. w Tukums odbędzie się kontynuacja projektu w pn. „Ku nowej Europie – różnorodność akceleratorem postępu” współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Europa dla Obywateli 2014-2020, Komponent 2: Demokratyczne zaangażowanie i uczestnictwo obywatelskie, Działanie 2.1: Partnerstwo miast. Projekt miał swoją inaugurację w Andrychowie w dniach 4 – 6 lipca 2015r. Poprzez swoje działanie nawiązuje do tegorocznych priorytetów programu „Europa dla Obywateli” wykorzystując nowatorskie formy połączenia kultury wysokiej z aktywnym obywatelstwem.Celem projektu jest pokazanie aktywizacji osób starszych, niepełnosprawnych i mniejszości etnicznych (głównie mniejszości romskiej, żydowskiej i tureckiej) oraz przeciwdziałanie wykluczeniu. Polepszenie sytuacji zagrożonych grup jest jednym z głównych wyzwań współczesnej Europy. Ważną kwestią podjętą w tym przedsięwzięciu jest również wolontariat – jego rola oraz doniosłość wykonywanej pracy.
Podczas pierwszego eventu odbyła się konferencja oraz kilka sesji kreatywnych. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele wszystkich zaproszonych miast, reprezentanci instytucji dziedzictwa historycznego oraz mniejszości społecznych. Program rozpoczął się prezentacją miast partnerskich wpisujących się tematem w ideę projektu. Następnie spotkanie uświetnił występ artystyczny zespołu romskiego. Kolejnym etapem była projekcja filmu pt. „5 rund” opowiadający historię Gerarda Lindera – Mistrza Świata MMA, który z pochodzenia jest Romem i znanym w Andrychowie prezesem Małopolskiego Stowarzyszenia Romów Jamaro. Następnie przedstawiciele Beskidzkiego Zrzeszenia Sportowo Rehabilitacyjnego „Start” z Bielska-Białej omówili sukcesy międzynarodowe sportowców niepełnosprawnych oraz trudności jakie napotykają na swojej drodze. Bardzo interesującym i przyjemnym punktem programu była nauka tańca żydowskiego, którą poprowadziła Anna Manda. Kolejnym punktem konferencji była prezentacja Eweliny Prus-Bizoń z Towarzystwa Miłośników Andrychowa pt. „Żydzi na andrychowskiej Ziemi”. Na zakończenie odbył się panel dyskusyjny podsumowujący tematykę całego spotkania.
Po konferencji uczestnicy podzielili się na trzy grupy. Pierwsza grupa wzięła udział w warsztatach historycznych, które swoim programem obejmowały wizytę na cmentarzu żydowskim oraz spacer szlakiem andrychowskich Żydów, przeprowadzony w formie gry terenowej. Uczestnicy z dwóch kolejnych grup pojechali do Ochotniczej Straży Pożarnej w Roczynach, gdzie odbyły się warsztaty kulinarne przygotowane przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich, na których uczono się przyrządzać potrawy andrychowskie charakterystyczne dla czasów przedwojennych, potrawy żydowskie oraz dania związane z miastami partnerskimi. Tam też miały miejsce warsztaty artystyczne z nauką polskiego tańca narodowego „Polonez”. Na koniec wszyscy uczestnicy spotkali się na degustacji potraw, przy wspólnym śpiewie pieśni patriotycznych prowadzonym przez „Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Andrychów”.
Druga część całego projektu odbędzie się w mieście Tukums na Łotwie. Głównym wydarzeniem będzie konferencja, na której uczestniczy będą mogli obejrzeć prezentację stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku na temat aktywizacji osób starszych w Gminie Andrychów. Miasto Isny im Algau zaprezentuje dwa wystąpienia dotyczące mniejszości romskiej w Badenii-Wirtenbergii oraz mniejszości tureckiej w samym Isny. Ciekawym elementem będzie prezentacja Eweliny Prus-Bizoń i Tomasza Bizoń przedstawiona w formie wystawy fotografii na temat historii Andrychowa. Fotografie zostaną wystawione dzięki uprzejmości Towarzystwa Miłośników Andrychowa.
Kolejnym etapem będzie zwiedzanie Domu Opieki Społecznej oraz spacer szlakiem historii miasta Tukums. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Andrychowa – Uniwersytet Trzeciego Wieku, Orkiestra Dęta „Andropol”, CKiW, służby mundurowe, Towarzystwo Miłośników Andrychowa, przedstawiciele: jednostek samorządowych (OPS, ZOMK), andrychowskich przedsiębiorstw, Rady Miejskiej, tłumacze i organizatorzy oraz delegacje i mieszkańcy miast partnerskich Tukums, Isny im Algau, Landgraaf i Breclav.
Istotą tego projektu jest umocnienie partnerstwa mieszkańców, wspólne spędzenie czasu, łamanie stereotypów i barier, zwrócenie uwagi na problem wykluczenia określonych grup społecznych oraz przeciwdziałanie temu zagrożeniu. Wszystkie poczynania związane z tym projektem pozwolą na powstanie sieci kooperacji pomiędzy uczestnikami, dzięki której rozwinie się rozpowszechnianie wiedzy oraz budowanie współpracy. Po zakończeniu projektu powstanie film dokumentalny, który będzie prezentowany szerszej publiczności w zaangażowanych miastach oraz na obszarze UE.